środa, 4 września 2013

Co powie Bernanke we wrześniu?

Ameryka.

Ben Bernanke 2008 United States Federal Reserve

Bernanke odchodzi z FED, natomiast jak wiemy we wrześniu ma zapowiedzieć czy Ameryka przestanie drukować pieniądze. Jak nauczyliśmy się w przeszłości nigdy posiedzenia FED nie wnoszą nic spektakularnego do gospodarki. Dlatego podejrzewam, że FED mgliście zapowie obniżenie pompowania pieniędzy. Rynki pewnie na tą wiadomość osłabią się, by ponownie odbić. I kontynuować powolny spacer w górę. To Ameryka. Wygląda dobrze, najlepiej wygląda NASDAQ, widać firmy z doliny krzemowej sprzedają to, co my chcemy i długo nie przestaną. Chcemy nowych smartfonów, zegarków interaktywnych i okularów googla. Sam fakt, że publikuję to na blogspocie stwarza samo nakręcającą się przepowiednię. Tylko, co jakiś czas dochodzą nas słuchy typu – Miasto Detroit zbankrutowało.

Teraz Europa.

Od jakiegoś czasu zastanawiam się czy Europa jest przestarzała. Czy Ameryka, jako kolonia, jest miejscem doskonalszym, gdzie nauczyliśmy się tworzyć na poprzednich błędach. Tak jak następna kolonia kosmiczna, która będzie jeszcze doskonalsza. Można to porównać z migracją ze starego laptopa na nowy. Ostatnimi czasy wyniki PMI dla Europy są lepsze. Główną siłą napędową są Niemcy. W Polsce też się poprawiło, głównie za sprawą eksportu. W telewizji słychać Tuska i innych jak nakręcają społeczeństwo, że polepszy się z dnia na dzień. Śmieszne są te przepowiednie nagłego skoku naprzód, bo niby dlaczego tak by to miało być? Ja porównuję kryzys 2008 to wykresu uderzenia serca: mocne wejście góra, dół, góra i wyrównanie.

Wschód.

Rynki wschodzące i wschód. Rynki wschodzące ostatnio też upadają a chińska gospodarka już straciła parę. Dodatkowo mamy eskalacje zamieszek, nawet z użyciem broni chemicznej, w Syrii. I na koniec nie zapominajmy o sezonowości. Mamy wrzesień. Czyli koniec wakacji, powrót do pracy. Nic dziwnego, że na wiosnę w drugim kwartale mieliśmy skok w górę, w końcu to była wiosna. Teraz na chwilę przystopuje żeby pod koniec roku znowu przyspieszać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz